Sıkça Sorulan Sorular

Diş hekimimize en çok sorulan sorulardan bazılarını sizler için derledik...

Dişte çürük yapıcı bakteriler nereden gelir?

Çürük yapıcı bakteriler normalde insanların ağzında bulunur fakat aktif çürük lezyonları (tedavi edilmemiş çürükler) olan kişilerde bu bakterilerin miktarı yüksektir

Çürük riski tüm ailede, kardeşlerde aynı mıdır?

Tükürüğün yapısı, özellikleri ve dolayısıyla çürük riski, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu durum, aynı ailedeki kardeşler için de geçerlidir.

İmplant uygulaması neden tercih edilmelidir?

Örneğin tek dişini kaybetmiş hastalar klasik köprü protezlerinin yapımında olduğu gibi boşluğun iki yanında bulunan sağlam doğal dişlerinin küçültülmesini istememektedirler. Bu nedenle doğal dişin çekim yapıldığı boşluğun yerine implant yerleştirerek boşluğun iki yanındaki doğal dişlere hiç dokunulmadan dişsizlik ortadan kaldırılmış olabilmektedir. Özellikle tüm dişlerini kaybetmiş hastalarda klasik total protez uygulaması sonrası hastaların bir çoğu protezlerin ağızda çok oynadığından şikayet ederler. Bu problem alt çenede daha fazla olmaktadır. Total protez kullanan hastalarda zamanla kemik erimesi sonucunda bu problem daha da artmaktadır. Bu nedenle bu hastalarda implant uygulayarak sabit köprü uygulaması yapılabilmektedir. Eğer hastada sabit köprü protezi için yeterli kemik yoksa, hareketli total protezleri implantlara bağlayarak stabil hale getirilebilir. Dental implantlar aynı zamanda arka dişlerini kaybetmiş ve hareketli protez kullanmak zorunda kalan hastalarda da uygulanarak yine doğal dişlerde olduğu gibi sabit köprü yapılabilmesine imkan kılar.

İmplant uygulaması ağrılı bir tedavi midir?

İmplant uygulaması sırasında lokal anestezi yapıldığından hasta ağrı duymamaktadır. İmplant uygulaması sonrasıda ağrı genellikle 1-2 gün kadar ağrı kesiciler ile giderilebilmektedir.

İmplant uygulaması herkese yapılabilir mi?

İmplant uygulaması hemen hemen herkese uygulanabilir. Ancak yinede sistemik hastalıklar ve kemik miktarı açısından hastanın değerlendirilmesi yapılıp karar verilmesi gerekir. Dikişsiz ve diş etini kesmeden uygulanan implantlar sayesinde kalp, şeker ve tansiyon problemi olan risk grubunda olan hastalarda da güvenli bir şekilde implant uygulanabilmektedir.

Beyazlatma dişe zarar verir mi?

Dişhekimi kontrolünde ve doğru süre ve aralıklarla uygulanan hidrojen peroksit ve karbamid peroksit içerikli beyazlatma ürünlerinin dişlere zararı yoktur. Bu materyallerin güvenilirlikleri bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

3D printing mobile health implants prescription instructions brain sugar wearables bruise psychology infectious desease. Simulation analyze neurostimulators fitness chronic migrane movement.

Kanal tedavisi ne gibi işlemleri içerir?

İltihaplanan ve dişin iç kısmında bulunan enfekte doku artıkları temizlenir. Kanalların dezenfekte edilmesini takiben bakterilerin bu bölgeye ulaşmasını engelleyecek kanal dolgusu yapılır.

Paylaş