Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti (Kanal Tedavisi), çürüğü dişin en iç kısmında yani merkezinde bulunan ve damar ve sinirlerden oluşan pulpaya kadar inmiş olan dişlere uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Dişin, dişetinin üstünde kalan ve ağız içinde görünen kısmına kuron, ağızda görünmeyen ve kemik içinde saklı kısmına ise kök denilir. Her dişin kendine özgü bir kök sayısı var. Dişin merkezinde hem kuron hem kök kısmında yer alan yumuşak bir bağ dokusu olan ve dişe canlılık özelliği kazandıran kısmına ise pulpa deeniliyor. Dişlerde bulunan derin çürükler, kırık ve çatlaklar, travma ve pulpada meydana gelen iltihaplar nedeniyle kök kanal tedavisi yapılır.

Pulpa iltihaplarında enfeksiyon, diş çevresinde görülen kızarıklık veya şişlik, çiğnemeye karşı hassasiyet, sıcak ve soğukta uzun süre geçmeyen ağrı şeklinde kendini gösterir. Bu belirtilerle bize başvuran hastalarımıza kanal tedavisi uygulayarak ilgili dişi ağızda tutmayı ve sağlıklı bir şekilde fonksiyon görmesini devam ettirerek implant veya köprü protezi gereksinimini ortadan kaldırmayı amaçlamaktayız.

Adım adım kanal tedavisinin aşamaları:
1. Lokal anestezi ile diş ve çevre dokuların uyuşturulması
2. Çürük ve enfekte yapıların temizlenerek kök kanallarına giriş yapılması
3. Kök kanal uzunluğunun apeks bulucu cihazlarla ve radyografi ile tespit edilmesi
4. El aletleri ve döner aletler kullanılarak kök kanallarının şekillendirilmesi
5. Enfekte mikroorganizmaların kanal içi dezenfektanlar kullanılarak uzaklaştırılması
6. Kök kanallarının doldurulması ve üst kısmının restore edilmesi

Doğru bir endikasyonla ve kurallarına uygun şekilde yapılan bir kanal tedavisinin başarısı oldukça yüksektir. Unutulmamalıdır ki kanal tedavisi bir dişin çekiminden önceki son tedavi basamağıdır ve hekimin kontrolünde olmayan komplikasyon riskleri her zaman mevcuttur.

Paylaş