Diş Çene Röntgeni

Dişlerin, kemiklerin ve çenenin muayenede görünemeyen kısımlarının görüntülenmesi ve doktorun bir tedavi planlaması yapabilmesi için diş röntgeni çekilir. Röntgen filminin çekilmesi sırasında, X ışınları doku içerisinden geçerek görüntünün oluşumunu sağlar.

Panoramik Diş Röntgeni: Alt çenede ve üst çenede bulunan tüm dişlerin, çene kemiklerinin ve diş eti seviyelerinin tek bir diş filmi üzerinde görülebildiği büyük boyutlu diş röntgenleridir.

Periapikal Diş Röntgeni: Dişlerin bütün bir çene haline değil de, tek tek görüntülendiği röntgen tekniğidir. Genellikle kanal tedavisi sürecinde, implant uygulanmasında kullanılır.

Sefalometrik Radyografi: Profilden çekilen kafa filmi olup, çene cerrahları ve ortodonti uzmanları tarafından ortognatik cerrahi planlaması ve ortodontik tedavi planlaması amacıyla kullanılır.

Temporamandibular Eklem (TME) Radyografisi: Temporamandibular eklem yani çene eklemi hareketlerini, çiğneme ile ilgili problemleri, çene ekleminde meydana gelen kronik travmatik değişiklikleri, çene ekleminde oluşmuş olan eklem içi bozuklukları ve bunlara bağlı olarak oluşan rahatsızlıkları tespit etmek için kullanılan bir röntgen çeşidi.

Dental Volumetrik Tomografi: Çene kemiklerinde mevcut olan kist ya da tümör gibi patolojik durumların incelenmesinde, çene ekleminde meydana gelen ağrı ve değişikliklerde, periodontal hastalıkların ve kemik kayıplarının tespitinde, gömük dişlerin çenedeki yerleşimi ve kök açılarının belirlenmesinde, diş protezi planlanmasında kullanılan bir görüntüleme yöntemidir.

Paylaş